Sep 25 2019

Students participating in the I Love Reading to the Moon and Back challenge need recommend one of the books that they read.

Today Simon recommended I Varuhuset, by Ture Sventon. He said that, “You never know what is going to happen next.” Simon said that the ending was perfect for the story.

He also commented that he would remake the cover of the book because the current one doesn’t really do justice to the story. The story is way more exciting than the cover. He said he would add a security guard and a guard dog and remove the flowers.

Well done, Simon! Thank you recommending this book.

Here is summary of Tuve Sventon’s 18th novel:

Vad är det klokaste man kan göra när ens fina varuhus har drabbats av mystiska stölder? Och när en epokgörande vätska försvinner ur ett laboratorium? Naturligtvis att vända sig till privatdetektiv T Sventon, Stockholm.

P3X är den världsberömde professor Nickels senaste uppfinning. En vätska som tar bort all lukt, den värsta odör, likväl som den finaste vällukt. Med en flaska P3X i handen kan vilken bov som helst gå fri från vilka blodhundar som helst! Och det förklarar varför varuhushunden Ludvig inte kan få upp minsta spår efter den mystiske gråklädde man som nattetid hemsöker varuhuset City …

Men Ture Sventon lyckas givetvis med sedvanlig skicklighet att lösa denna även gåta. Den bov finns inte som lyckas överlista Sveriges – ja, kanske hela världens – skickligaste privatdetektiv.